YANILMAZ, KAMUOYUNDA KABUL GÖRÜYOR

20.08.2013 09:55 tarihinde yayınlandı 2286 defa okundu 0 defa yorumlandı
YANILMAZ, KAMUOYUNDA KABUL GÖRÜYOR

www.haberim23.com

YANILMAZ KAMUOYUNDA KABUL GÖRÜYOR

 Yerel seçimlerin 2014 yılı Mart ayı içersinde yapılacak olmasına rağmen partilerin adaylarını önceden açıklama temayülleri dikkatlerden kaçmıyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan sonra partiler, diğer illerdeki çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.
Geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerin de favori partisi olan Ak Parti’de ise yoğun bir seçim çalışması yaşanıyor. Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel; seçimlerde aday belirleme çalışmalarının birkaç koldan sürdürüldüğünü, illerde anket çalışmalarının iki kez yapıldığını, bundan sonra da çok sayıda anket yapılacağını, buna ilaveten kanat önderleri ve teşkilat mensuplarının da kanaatlerinin alınmasından sonra kılı kırk yararak her il için birkaç ismin Başbakan Erdoğan’a sunulacağını ifade etti.
Elazığ’da da yerel seçim rüzgârları esmeye başladı. Elazığ’da bu günlerde hemen her yerde Belediye Başkanlığı için ismi telaffuz edilen isimlerin başında Mücahit Yanılmaz geliyor.

MÜCAHİT YANILMAZ ÖNDE
Mücahit Yanılmaz isminin Elazığ’da sıklıkla telaffuz edilmesi kamuoyunda bir heyecan yarattı. Çünkü Yanılmaz soy ismi hem Elazığ halkı, hem Ak Parti tabanı hem de Başbakan Tayyip Erdoğan için birçok anlam ifade ediyor.
Elazığ için ifade ettiği anlam şu: Elazığ 1994’lere kadar belirli bir alan sıkışmış modern bir köy görünümü verirken bu tarihte yapılan yerel seçimlerle Belediye Başkanlığına seçilen Hamza Yanılmaz ile adeta kabuğunu kırmış ve açılan dev bulvarlar, yeni ve büyük parklar, sosyal belediyecilik ve modern şehircilik anlayışıyla doğunun cazibe merkezi olmuş ve örnek alınan bir kent hüviyetine kavuşmuştu. Bu çalışması ve gayreti, Hamza Yanılmaz’ı 1999 seçimlerinde yeniden belediye başkanlığı seçimlerini kazanmasına vesile olmuş ve merhum Yanılmaz ikinci döneminde de önemli hizmetlere imza atmıştı.
Merhum Yanılmaz, 2004 seçimlerinde kendisine Ak Parti’den gelen tekliflere olumsuz bakarak Saadet Parti’sinden aday olmuş ancak bu tarihte hemşerimiz DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın işareti ve rüzgârıyla Belediye Başkanı adayı yapılan Süleyman Selmanoğlu hemşerimiz Ağar’ın yüzünü ağartmak adına büyük bir oyla seçimlerden zaferle çıkmıştı. Dolayısıyla Yanılmaz efsanesi, 2004’ten itibaren kesintiye uğramıştı. Mücahit Yanılmaz ismiyle yeni ve yeniden bir Yanılmaz efsane hizmetlerin geri dönmesi anlamına geliyor.
Mücahit Yanılmaz ise yine 1994 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Melih Gökçek’in A takımından biri olarak başkentin doğalgaz ve ulaşım sistemini yürüten dev kuruluş EGO’nun başındaki başarılı bürokrat olarak adından söz ettirdi. Belediyeciliği Ankara’da yapan Mücahit Yanılmaz’ın deneyim ve birikimlerini Elazığ için kullanması ise şehrimiz için büyük bir avantaj olarak yorumlanıyor.

NUMAN KURTULMUŞ FAKTÖRÜ
Mücahit Yanılmaz’ın Elazığ Belediye Başkanlığını adaylığı söz konusu olduğu andan itibaren devreye Başbakan Erdoğan’ın gelecekte kendi yerine hazırladığı Numan Kurtulmuş faktörü giriyor. Zira Has Parti Genel Başkanlığı döneminde Mücahit Yanılmaz, Numan Kurtulmuş’un Genel Başkan Yardımcısı göreviyle büyük bir misyon üstlenmiş ve şehirleri gezerek Has Parti’nin ilkelerini anlatmıştı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN YANILMAZ SOY İSMİNE BAKIŞI
Yerel seçimlerde aday belirlemede en son isim olan Başbakan Erdoğan için şüphesiz Elazığ ve Yanılmaz soy isminin özel bir önemi, anlamı ve değeri var. Öncelikle merhum Hamza Yanılmaz ile Milli Selamet Partisi ve Refah Partisi Gençlik Kollarında birlikte çalışmalar yürüten, dostlukları 1970’lere kadar dayanan Tayyip Erdoğan, bu dostluğunu ve vefasını büyük bir erdemlilik göstererek 2007 genel seçimlerinde göstermişti.
2004 yerel seçimlerinde bizzat Tayyip Erdoğan’ın “Ak Parti’den Belediye Başkanı ol” talebini geri çevirerek Saadet Partisi’nden aday olan ve muhtemelen oylar bölündüğü için Ak Parti’nin seçimleri kaybetmesine sebep olan Hamza Yanılmaz’ı 2007 genel seçimlerinde hem de Necati Çetinkaya’nın ardından listenin ikinci sırasına koyarak milletvekili yapması Başbakan Erdoğan’ın Yanılmaz soy ismine bakışını ve vefasını ortaya koydu.
Başbakan Erdoğan’ın Yanılmaz soy ismini yine farklı bir olayla zihnine kazıdı ki onun unutulması da mümkün değil. Bilindiği gibi mevcut Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, 2009 yerel seçimlerinin hemen arifesinde Ak Parti’ye geçmiş ve tabanın çok da sıcak bakmadığı bu geçiş amacıyla gurup toplantısında bir tören düzenlenmişti. Bu törene dönemin tüm Elazığ milletvekilleri katıldığı halde Hamza Yanılmaz, bazı endişelerinden dolayı katılmayarak onay vermediğini zımnen göstermiş hatta Başbakan Erdoğan’ın “Hamza Nerede?” sorusuna dönemin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı anı kurtarma adına “Hastalığı sebebiyle katılamadı” gerekçesini sunmuş ama Başbakan Erdoğan’ın kafasında bir soru işareti kalmıştı.
İşte o günden bugüne Elazığ Belediyesi ve Başkan Selmanoğlu hakkındaki iddialar, mahkemeler, verilen cezalar ve kamuoyundaki her türlü yolsuzluk, vurgun ve talan iddiaları da Başbakan Erdoğan’ın Hamza Yanılmaz’ın o gün ortaya koyduğu tepkinin ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla Mücahit Yanılmaz isminin Başbakan Erdoğan’ın önüne gittiğinde tüm bu tablolar ve birlikte yaptıkları siyasi mücadeleler zihnine hücum edecek ve belki de hiç düşünmeyerek belediyecilikte zaten tecrübeli ve otorite olan, tabanın ve tüm şehrin içi ferah ve rahat olarak onaylayacağı Mücahit Yanılmaz’a evet diyecek. İşte Başbakan Erdoğan için Yanılmaz soy isminin anlamı önemli.

NEDEN MÜCAHİT YANILMAZ?
Mücahit Yanılmaz gibi bir isme Elazığ’ın ihtiyacı var. Kurumsal kimliğinde ciddi dejenerasyonlar yaşayan, hiyerarşik yönetim anlayışlının yerle bir olduğu, vatandaşın memnuniyet anketlerinde dibe vuran, kaynakların verimli ve akılcı kullanılmasında çok pervasız olan, Ak Partili belediye olmasına rağmen Ak Partilileri dışlayarak yönetimi MHP tandanslı isimlere emanet eden, özellikle destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde kontrolsüz ve sınırsız harcamalarla bütçeyi tüketen, olası bir durum karşısında MHP’yi hep yedeğinde tutan şahısları memnun etme adına tavizler verilmesi Selmanoğlu’nu zor durumda bırakacak gibi.
İşte tüm bu olumsuzlukların ve kurumsal itibarsızlığın üstesinden gelecek en doğru isim Mücahit Yanılmaz olarak görülüyor. Elazığlılar, şehirde oluşan park, yeşil alan ve büfe işgallerinin üstesinden gelip bu mekânları halkın hizmetine sunacak tek isim olarak Mücahit Yanılmaz’ı görüyor.

YANILMAZLA DEV PROJELER
Mücahit Yanılmaz’ın Belediye Başkanlığında Elazığ’ın kaybettiği yılları geri alacağına inanan Elazığ halkı, Mücahit Yanılmaz’ın geçmişte EGO Genel Müdürü, TEKDER Genel Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemlerde bugün kabinede yer alan bakanlarla yakın çalışma imkânı bulduğu hatta birçok bakan ve bakanlıklarda üst düzey görev yapan bürokratların Mücahit Yanılmaz’ın Genel Başkanlığını yaptığı Teknik Elemanlar Derneği’nin yönetim kademesinde ya da üye olarak görev aldıkları da düşünülürse Yanılmaz’ın büyük projeler için Ankara’da hiç zorlanmayacağı ve talep ettiği her hizmeti alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

ELAZIĞ YANILMAZ’I BEKLİYOR
Kısaca halk, Elazığ için kafa yorup proje üreten, yüreği ve bileğiyle güçlü, şehre hizmeti her şeyin üstünde tutan bir isim olarak Mücahit Yanılmaz’ı sabırsızlıkla bekliyor.
 
 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
www.elazigdanhaberler.com